Hobitti – Odottamaton matka traileri
Kaikkien aikojen odotetuimmaksi elokuvaksi luonnehdittu HOBITTI – ODOTTAMATON MATKA sijoittuu Keski-Maahan, aikaan 60 vuotta ennen J.R.R. Tolkienin Taru sormusten herrasta -saagaa.
Elokuvassa Bilbo Reppuli lähtee eeppiselle matkalle 13 kääpiön ja heidän johtajansa Thorin Tammikilven kanssa, tavoitteenaan vapauttaa Ereborin kääpiövaltakunta, jonka lohikäärme Smaug on kauan sitten valloittanut.
Ohjaaja Peter Jackson tuotantoryhmineen kuvaa elokuvaa parhaillaan Uudessa Seelannissa. Päätösosa HOBITTI – SINNE JA TAKAISIN (The Hobbit – There and Back Again) nähdään valkokankailla joulukuussa 2013.
Tolkienin maailmaan palaavat mm. TARU SORMUSTEN HERRASTA –elokuvista tutut näyttelijät Ian McKellen Gandalfina, Cate Blanchett Galadrielina, Elijah Wood Frodona, Andy Serkis Klonkkuna, Hugo Weaving haltijakuningas Elrondina ja Orlando Bloom Legolasina.
Uusina hahmoina elokuvassa tutustutaan mm. Martin Freemanin Bilbo Reppuliin, Richard ArmitagenThorin Tammikilpeen, Luke Evansin Bardiin, Evangeline Lilyn Taurieliin ja Benedict Cumberbatchin Smaugiin.
Katso traileri tästä tai Filmitähden Youtube-kanavalta.
embedded by Embedded Video
YouTube Direkt





Meinasin aloittaa jo nörttiraivon nähdessäni trailerin. Eihän siinä ole peikkoja, Kotkia tai Beornia, Rivendell näyttää autiolta, Synkmetsään tai sen haltiahoviin ei päästä, eikä ole Järvikaupunkia tai sitä Vuortakaan. Eikä Smaugia BURNINOIMASSA maaseutua ja talonpoikia.
(Smaugin aarrekammiota, Valkoisen neuvoston kokoontumista, Viiden armeijan taistelua tai hyökkäystä Dol Gulduriin en kyllä odottanutkaan, koska ykönenhän kai loppuu saapumiseen Vuorelle, tai jopa aikaisemminkin?) Ummikoille (mikäli sellaisia vielä jostain löytyy) ei edes selitetä juonta.
Sitten muistin, että tämähän on vasta teaser-traileri, ja sellaisena paljon onnistuneempi kuin LotRin eka teaseri, josta kolmannes on Sormusrunoa, kolmannes kuluu siihen, että Saattue marssii yksi kerrallaan kivenlohkareen ohitse, ja näiden väliin on tungettu sekunnnin kestäviä väläyksiä. Tuosssahan sentään nähdään jonkin verran oikeaa dialogia ja toimintaakin (ettei vain Gandalf hiihtelisi Dol Guldurissa?), ja Thorinin laulun mukaan ottaminen oli hykerryttävä tatsi. Tosin taitaa olla, että maata kiertäessä laihtuu – Thorin nimittäin näyttää kovin laihalta kääpiöksi.
Tosin traileri herättää lisäksi turhaa toivoa siitä, että Tolkienin perikunta suostuisi joskus myymään myös Silmarillionin (plus muun materiaalin) oikeudet. Eihän sitä kokonaan tietenkään voisi filmatisoida, mutta edes mehevimmät kohtaukset. Tyyliin Silmarilien luonti (feat. niiden ryöstö, Feänorin kapina, ja ensimmäinen sota), Beren & Luthien (introducing Sauron), Húrinin lasten tarina, Tuor ja Gondolinin tuho (päättyen Vihan sotaan). Plus optio kaksiosaiselle Númenorin tuho -saagalle. Tai jos ei edes elokuvaa, niin Game of Thrones -tyylinen sarja sitten.