Profeetta (J.Audiard, 2009) ****
19-vuotias pikkurikollinen Malik (Tahar Rahim) joutuu vankilaan ensimmäistä kertaa surkeassa elämässään lusimaan kuuden vuoden kakkua. Hänellä ei ole vankilaan mentäessä siellä yhtään tuttua tai etnistä tukiverkkoa. Pian Malik joutuukin korsikalaismafian juoksupojaksi, hintana veriteko johon Malik pakotetaan. Tästä alkaa pojan taival kohti vankilamaailman huippua ja elokuva onkin eräänlainen omintakeinen ja raaka urakuvaus siitä miten mitätön poika saa vankilassa nostetta rikollisuralleen jota hän ei ollut odottanut.
Profeetta on arkinen ja todentuntuinen eikä se saarnaa oikean ja väärän erosta. Se on hieno henkilökuvaus ja kasvutarina siitä miten Malikista kasvaa ovela, useampiin suuntiin pelaava nerokas rikollinen ja kuinka alunperin lukutaidoton ressukka voi “oikeassa” ympäristössä kukoistaa. Tahar Rahim tekee Malikina hienoa työtä, ollen äärettömän vakuuttava ja kuvaten tunteitaan pienin ilmaisuin, hieman salassa mikä sopii pokerinaamojen vankilamaailmaan. Korsikalaismafian pomoa esittävä Niels Arstrup tekee hienoa työtä rautahanskoin hallitsevana vanhana jehuna ja sivuosien näyttelijät tekivät vankilaympäristöstä ja tapahtumista hyvin arkisen tuntuisia mikä lisäsi aitoutta.
Profeetta on viime vuoden hienoimpia filmejä ja vaikka se on 2,5 tunnin pituudellaan siinä rajoilla niin elokuva jaksaa kantaa loppuun saakka ja levottomampikin katsoja pysyy liimattuna leffan ääreen. Ranskalainen vankilaelokuva ei ole tyyppinä niitä joita katsoisin etukäteen ajateltuna mielelläni joten kehuni vain korostaa Profeetan erinomaisuutta ja suosittelen sitä lämpimästi kaikille. Tämä on elokuvista kiinnostuneen yksinkertaisesti katsottava.
_________________________________________________________________________________________________
Un Pròphete ****
Ohjaus: Jacques Audiard
Pääosissa: Niels Arstrup, Tahar Rahim
Genre: draama
Alkuperämaa: Ranska, Italia 2009




