L.Cholodenko: The Kids Are All Right (2010)
Elokuva nojaa vahvasti erinomaisiin näyttelijöihin ja on virkistävää nähdä aikuisten naisten näyttelevän vahvoja naisrooleja ilman höpsöttelyä, taustalla olemista ja ilman johtavaa miestähteä.
The Kids Are All Right kertoo tarinan kahdesta lapsesta, Laserista ja Jonista, jotka haluavat löytää oikean isänsä. Nuoret ovat kasvaneet lesboäitiensä kasvattamana ja isä on tuntematon spermanlahjoittaja. Isäksi osoittautuu rento ja hieman teennäinen ravintoloitsija ja luomumies Paul (Mark Ruffalo) joka ei ole elämässään sitoutunut yhteenskään ihmiseen, Instant Family -periaatteella tulleet poika ja tytär tuovat mukanaa hieman varautuneet äitinsä ja soppa on valmis. Paul kiintyy lapsiin ja ajatukseen perheestä enemmän kuin olettikaan ja tuloksena on pienoinen sekasotku, juuri ennen Jonin lentämistä pesästä. Lasten lähteminen kotoa ja keski-ikäisten naisten elämä aiheuttavat osaltaan paineita jotka voivat sekoittaa tiiviin ydinperheen pahasti.
Annette Bening ja Julianne Moore ovat ihania, rypyt näkyvät ja on aina ilo katsoa kun aidosti lahjakkaat ihmiset saavat esittää sujuvaa käsikirjoitusta aidoilla tunteilla. Mark Ruffalo muuttuu aina vain hurmaavammaksi mitä vanhemmaksi mies tulee, kyseessä lienee Clooney-ilmiö? Nuoria esittävät Mia Wasikowska ja Josh Hutcherson ovat aitoja eivätkä sorru kliseisiin. Mainittakoon vielä että Hutcherson on juuri kiinnitetty kehumani Hunger Games -kirjojen pohjalta tehtävän elokuvan Peetan rooliin, kirjat tuntevat lienevät innoissaan;OAinut lievästi häiritsevä asia elokuvassa oli lesboäitien tietynlainen kliseisyys; toinen oli täysi huttupää rentoine hippiasenteineen kaikkia syleilevine viboineen kun taas uraäiti oli kireä, viinaan menevä nipottaja. Oikeasti kai kukaan ei ole näin mustavalkoinen. Mutta tästä huolimatta The Kids Are All Right on lämminhenkinen, taidokas ja ennenkaikkea aito elokuva ihmissuhteista, vaikkakin hieman erilaisessa perheessä. Itseltäni löytyy omasta lähipiiristä montakin tällaista elämää viettävää ihanaa pariskuntaa ja näkisin mielelläni enemmänkin samasta aiheesta tehtyjä elokuvia, ne ovat tärkeitä viestinviejiä siitä että ei ole väliä mitä sukupuolta vanhemmat ovat, lapset pärjäävät kyllä jos ihmiset rakastavat heitä.
_________________________________________________________________________________________________
The Kids Are All Right ****
Ohjaus: Lisa Cholodenko
Pääosissa: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo
Genre: draama, komedia
Alkuperämaa: USA 2010




